مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

جدیدترین مقالات سیستم مدیریت ارتباط با مشتری CRM

معنی CRM چیست ؟ | CRM مخفف چیست ؟
معنی CRM چیست ؟ | CRM مخفف چیست ؟

معنی CRM چیست ؟ | CRM مخفف چیست ؟

Print Email

یکی از معمول سوالاتی که مدیران عامل از مدیران داخلی خود و یا مدیران بازرگانی خود می پرسند و یا این که آن را در موتورهای جستجوگر سرچ می نمایند این است که تعریف CRM چیست و یا این که معنی CRM چیست ؟ و از دیگر سوالات پر بازدید در این حوزه CRM مخفف چیست ؟ است.

در این مقاله از بهن تک گستر سعی داریم تا این مشکل را برای همیشه حل نماییم و تعریف CRM را به درستی در اختیار مدیران قرار دهیم.

معنی CRM چیست ؟ | CRM مخفف چیست ؟

CRM کوتاه شده عبارت Customer Relationship Management می باشد. این عبارت در ایران به صورت مدیریت ارتباط با مشتریان تعریف می شود.

تعریف CRM به زبان ساده

CRM به نرم افزاری گفته می شود که کلیه مراحل بازایابی ، فروش و پشتیبانی را در بر می گیرد. این نرم افزار در دنیا به انواع مختلفی دارد. که در ایران به دو حالت کلود سورس و دیگری اوپن سورس ارائه میگردد. نرم افزار CRM در ویکی پدیا به این صورت تعریف شده است:

مدیریت ارتباط با مشتری (به انگلیسی: CRM - Customer Relationship Management) به همه فرایندها و فناوری‌هایی گفته می‌شود که در شرکت‌ها و سازمان‌ها برای شناسایی، ترغیب، گسترش، حفظ و ارائه خدمات بهتر به مشتریان به کار می‌رود و شامل مدیریت انواع شیوه‌هایی است که مشتری جهت ارتباط با سازمان استفاده می‌کند. اصول مدیریت ارتباطات مشتری، چگونگی ایجاد موفق یک سیستم و اجرای آن را برای مدیریت ارتباطات مشتریان از شروع و اجرای اولیه یک چنین سیستمی تا نگهداری آن در زمان‌های مختلف را بیان می‌کند. ( تعریف CRM در ویکی پدیا )

تاریخچه نرم افزار CRM در طول تاریخ

شواهد نشان می‌دهد، ورود مدیریت ارتباط با مشتری به عرصهٔ کسب و کار حدود دو دهه قدمت دارد (فرو و پین، ۲۰۰۹). از دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ مباحث بازاریابی دچار تغییرات اساسی شده‌است. لویت (۱۹۶۰) در جمله‌ای معروف برای اولین بار بیان داشت که: "هدف بازاریابی ایجاد ارزش برای مشتریان است". پس از پایان جنگ جهانی دوم، اغلب بازارها دچار کمبود عرضه و تقاضا بودند. کارخانجات هر آنچه که می‌توانستند بسازند را روانهٔ بازار می‌کردند تا توازنی میان عرضه و تقاضا ایجاد کنند. در آن زمان خبری از"صدای مشتری"و تطابق محصولات و خدمات با خواسته‌های مشتریان نبود. این دوران را با نگرش "محصول محوری " می‌شناسند. از مهم‌ترین پی‌آمدهای این نگرش می‌توان به اثر شلاق گاوی اشاره کرد. در دهه ی۱۹۷۰، بسیاری از بازارها با افزایش عرضه مواجه شدند. بقای شرکت‌ها در شنیدن صدای مشتریان و بخش‌بندی بازار بر اساس مشخصات و نیازمندی‌های آنان بود. این نگرش به بازار محوری معروف است. با این وجود در دههٔ ۱۹۸۰، بسیاری از شرکت‌ها بازارمحوری را ایده‌آل نیافتند. زیرا که هنوز تفاوتی میان مزایای ایجاد شده آن‌ها برای مشتریان با سایر رقبایشان وجود نداشت و کالاها و خدمات همسانی به آنان ارائه می‌شد. در اینجا بود که رمز موفقیت در رقابت، تمایز از رقبا و ایجاد ارزشی متفاوت از آن‌ها برای مشتریان معرفی شد. این نگرش را با نام رقابت محوری می‌شناسند. پس از نگرش رقابت محوری، کسب و کارها بیشتر بر نیازها و خواسته‌های مشتریان و افزایش رضایت آنان تمرکز کردند که به نگرش مشتری محوری شهره است. نگرش "رابطه محوری "توسعهٔ طبیعی نگرش"مشتری محوری"است. رفته رفته نگاه شرکت‌ها از توجه صرف به رضایت مشتری به سوی "وفاداری مشتری"سوق پیدا کرد. به مرور فناوری اطلاعات و سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت توسعه یافتند و شرکت‌ها خود را در مواجهه با خیل عظیم داده‌های مشتریان می‌دیدند. بحران ناشی از خلاء یک سیستم جامع برای مدیریت این داده‌های با ارزش و عدم توانایی شرکت‌ها در استفاده از آن، زمینه ظهور فناوری نوینی به نام سیستم مدیریت ارتباط با مشتری را فراهم کرد.

توماس سیبل در مورد تعریف CRM اینگونه سخن می گوید :

"مدیریت ارتباط با مشتری، راهی برای تشخیص و تعیین هویت مشتریان، جذب و نگهداری آنان است."

 ویژگی ها و امکانات نرم افزار CRM در چه بخش هایی دارای ارزش می باشد :

 • صرفه جویی در زمان فعالیت افراد در سازمان
 • اتوماسیون بندی و سازمان دهی داخلی شرکت های کوچک و بزرگ
 • ارتباط راحت و سهولت در بخش های مختلف شرکت و سازمان
 • مدیریت سرنخ ها و اطلاعات مشتریان احتمالی
 • مدیریت و سازمان دهی قسمت بازاریابی
 • مدیریت و سازمان دهی در قسمت فروش شرکت
 • مدیریت و سازمان دهی در قسمت کمپین های تبلیغاتی
 • مدیریت بخش های خرید سازمانی و دسترسی سریع به مشتریان
 • سازمان دهی اطلاعات مشتریان و اسناد مربوطه به هر فرد و شرکت
 • تسریع در بخش مشتری مداری و باشگاه مشتریان
 • پشتیبانی سریع مشتریان و سابقه فعالیتی هر کدام
 • گزارش گیری در هر بخش از سازمان
نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان چیست ؟
ویژگی و امکانات نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری ؟
CRM برای چه مشاغلی مناسب است ؟
Last modified on شنبه, 28 ارديبهشت 1398 11:14
(0 votes)

Press enter to search
Press enter to search